Diyanet’ten güzel bir hizmet, Kur’an portalı yayında!
Diyanet’ten güzel bir hizmet, Kur’an portalı yayında!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan, Kur’an-ı Kerim hakkında geniş bir içeriğe sahip “Kur’an-ı Kerim Portalı”, http://kuran.diyanet.gov.tr adresinde…


Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası

SON DAKİKA
Erzurum'da Hava
PİYASALAR
Erzurum’da seçim anketi yapıdı..!
Erzurum’da seçim anketi yapıdı..!

Onur SAĞSÖZ’ün haberi-Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin ‘siyasal yönelimleri’ni ölçmek için yapılan ankete katılan 400 öğrenciye, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusu yöneltildi. Anketten yüzde 37 ile Ak Parti birinci, yüzde 30 ile MHP ikinci, yüzde 16 ile de CHP üçüncü çıktı.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencileri, Doç. Dr. Yıldız Akpolat’ın yöneticiliğinde ‘Atatürk üniversitesi öğrencilerinin siyasal yönelimleri’ni ölçtü.  Sosyoloji Bölümü 1’inci sınıf öğrencileri Muhammed Yılmaz, Meryem Türkmen, Muhammed Önen, Emsal Yıldız. Ruken Oğuz, ve Nurdan Durucu tarafından çeşitli fakültelerde öğrenim gören 400 öğrenciyle yüz yüze yapılan anket çalışmasında erkek öğrencilerin, kız öğrencilerden daha çok siyasetle ilgilendikleri ortaya çıktı.

Ayrıca öğrencilerin ‘memleket meseleleri’ konusunda en çok ekonomiyi konuştukları, Kürt sorunu ve açılımı tartıştıkları belirlendi. Anketten çıkan en önemli sonuç olarak, cinsiyete göre aile büyükleriyle siyasi konularda münakaşa yapma arasında anlamsız bir ilişki olduğu tespit edilirken, toplumda aile fertlerinin siyasi görüşleri farklı olsa bile birbirleriyle çok rahat konuşmaları, demokratik aile yapısını, farklılıklara duyulan saygıyı baskının olmadığını gösterdi.

“BUGÜN SEÇİM OLSA…”

Atatürk Üniversitesi’nin nüfusuna göre oranlanarak, 193’ü erkek, 207’si kız öğrencinin katıldığı ankette, Sosyoloji Bölümü öğrencileri “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusuna da cevap aradı. Ankette çıkan sonuş şöyle: Ak Parti yüzde 37, MHP yüzde 30, CHP yüzde 16, BDP yüzde 6, Saadet Partisi yüzde 2.1 ve DSP yüzde 1.8.

Erzurum Ajans

Foto Galeri:
26 Mayıs 2010 · 1 yorum
Bu habere 1 yorum yapılmış.
serdar demiş ki:

üniversitedeki oylar seçim sandıkları açıldıktan sonraki hali bile türkiye geneli gibidir fakat mhp oylarının bu kadar yüksek çıkmasının sebebi jale alcan ve kamil aydının şahsi oylarıdır iki hocamızda bu sefer aday değiller onların yerine üniversiteden mhp li bir hocanın aday olmasını isteriz ki oylar kaybolmasın

Yorum yapİleti:

YENİ SAYI
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DUYURULAR
RÖPORTAJ
ANKET

Erzurum Vakıf ve Dernekleri Amacına Uygun Çalışıyor mu?

Sonuçları görüntüle

Loading ... Loading ...
GÖZE
ÇARPANLAR
EN ÇOK
OKUNANLAR
SON
YORUMLAR
ERZURUM HABER GAZETESİ ® +90 (216) 473 0 467
Cumhuriyet C. Yeğenoğlu İşhanı No: 2/12 Kartal 34860 İSTANBUL
Anasayfa · RSS · İstatistikler · Bize Ulaşın · Tübilmer
Copyright © 2008 - 2014
Sitemizdeki tüm haber, yazı ve resimlerin tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.