Mehmet Sekmen - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı
Erzurum Haber Gazetesi » Flaş » Genel » Sivil Toplum » Toplum » Erzurum’da Geleneksel Sanatlar Ve Sanatçılar Derneği Açıldı!
Erzurum’da Geleneksel Sanatlar Ve Sanatçılar Derneği Açıldı!
Erzurum’da Geleneksel Sanatlar Ve Sanatçılar Derneği Açıldı!

Erzurum’da Geleneksel Sanatlar ve Sanatçılar Derneği açıldı.
“Şems Nakkaşhanesi” adı altında çalışmalara başlanılan Geleneksel Sanatlar ve Sanatçılar Derneği, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu 9 akademisyen tarafından kuruldu.

Dernek mensupları, Geleneksel Sanatlar ve Sanatçılar Derneğinde Çini, Ebru, Hüsni Hat, Minyatür, Resim ve birçok el sanatının öğretileceğini belirterek, “Anadolu’nun bağrında sakladığı kültürel ve sanatsal alandaki hazineleri sergilemeyi, geleneksel güzelliklerin geleceğe ulaşması misyonunu üstlenerek kültürümüzün tanıtılması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasını, atalarımızdan gelen kıymetli mirasın yeni nesile başarıyla iletilmesi temel hedefimizdir.

Sanat alanında vereceğimiz eğitimlerin yanı sıra sergiler, sempozyum, konferans ve yarışmalar düzenleyerek Erzurum’un sanat ve kültür yaşamına Şems Nakkaşhanesi olarak katkı sağlayacağız. Ama yaptığımız çalışmalara ve bizlere sahip çıkılmasını istiyoruz. Biz burada eski tarihi tapuların yok olmasını engelliyoruz, onlara yeniden canlılık kazandırıyoruz. Vatandaşlarımız eski tapularını sandıklara da saklayıp yok olmasını izin vermesinler. Bize getirsinler biz onları gelecek nesillere aktaracak şekilde onaralım” dediler.

Derneğin ilk öğrencisi olan 9 yaşındaki Furkan Tutar, “Ben sanatla uğraşmayı çok seviyorum ve sanata karşı çok ilgiliyim. Babamla Yakutiye parkında gezerken ebru sanatı çalışması yapıldığını gördüm bende yapmak istedim. İlk zamanlarda zorlandım ama şuan çok rahatlıkla ebru çalışması yapabiliyorum. Ben şuan derneğin ilk öğrenciyim sanata meraklı arkadaşları bekliyorum. Beni burada tek bırakmasınlar” şeklinde konuştu. ERZURUM (İHA)

📆 16 Temmuz 2012 Pazartesi 11:18   ·   💬 0 yorum   ·   1.326 kez okundu

Bir Cevap Yazın

HAVA DURUMU
Erzurum
-4 °C
YAZARLAR
Recep KAPUCU
29 Ekim 2015 Perşembe
DÖVİZ KURLARI
DövizAlışSatış
$ DOLAR2.90312.9148
€ EURO3.25023.2633
ANKET

Erzurum'da Sekmen'i başarılı buluyormusunuz?

Sonuçları görüntüle

Loading ... Loading ...
PUAN DURUMU
BAĞLANTILAR
HABER ARŞİVİ