Mehmet Sekmen - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı
Erzurum Haber Gazetesi » Genel » Göze Çarpanlar » Manşet » Pasinler » Patates en çok Pasinler’de üretiliyor
Patates en çok Pasinler’de üretiliyor
Patates en çok Pasinler’de üretiliyor

Erzurum Türkiye genelinde patates üretiminde sekizinci sırayı aldı. En fazla patatesin üretildiği ilçe olan Pasinler’de Patates Üreticileri Birliği’nin olmayışı üreticileri mağdur ediyor.

Türkiye genelinde ER-VAK’ın yaptırdığı bir araştırmaya göre Erzurum patates üreticiliğinde 8. sırayı aldı. Patates üreticiliğinin Erzurum’da en çok üretilen ilçesi Pasinler olduğu halde Pasinler’de patates üzerine birliğin olmayışı şehrin ekonomisinin en büyük gelir kaynaklarından biri olan patates’in arzu edilen ölçüde değerlendirilememesine neden oluyor.
Yıllardır Pasinler patatesinin kalitesini Türkiye’ye kanıtlamış bir ilçe olduklarını dile getiren üreticiler, ilçede bu anlamda bir birlik kurulması için çok geç kalındığını dile getiriyorlar.


İlçenin ekonomik gelirlerinden biri olduğu halde yıllardır Pasinler çiftçisinin ürettiği patatesin kar’a dönüştürülemediğini dile getiren üreticiler, “İlçede bulunan Pasinler ovasının her yıl üçte biri patates ekilmesine rağmen ve üretilen patatesin kalitesi yüksek olmasından dolayı daha da farklı satılması gerekirken bir birliğin olmayışından dolayı Pasinler çiftçisinin ekmiş olduğu ürün para etmemektedir.

Bugün ilçede bir birliğin olmayışından dolayı patates sektörü üç beş tane simsarcının elinde kalmış durumda. Pasinler çiftçisi de yıllardır mağdur edilmiştir. Birliğin olmamasından dolayı ülkede yapılan Patates ihalelerine Pasinler ilçesi girmemektedir.

Çiftçinin hasat dönemin de üç beş simsarcının elinde kalan piyasa ile belirlenerek her zaman Pasinler çiftçisi mağdur edilmiştir.

Pasinlerli patates ekicileri büyük marketlerde patatesin fiyatının 1 lira 50 kuruştan satılıyor. İlçede hasat zamanı patates sadece 35 kuruştan satılıyor” dediler.
Pasinlerli çiftçiler kurulmasını talep ettikleri Patates birliğinin hem ilçede üretimini yapmakta olan çiftçilere mükafat sağladığı gibi, şehrin ekonomisine de büyük canlılık getireceğini dile getirerek, Pasinler’in ekonomik gelirlerinden biri olan patatesin birlik kurulduğu zaman para edeceğini, birliğin kalite yönetimiyle patateslerinin para etmesini beklediklerini sözlerine eklediler.

📆 16 Aralık 2009 Çarşamba 23:44   ·   💬 1 yorum   ·   10.494 kez okundu

“Patates en çok Pasinler’de üretiliyor” için bir cevap

  1. NİZAMETTİN diyor ki:

    10 ton haşlamalık patates alacağım peşin bana fiyat verirseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

HAVA DURUMU
Erzurum
0 °C
YAZARLAR
Recep KAPUCU
29 Ekim 2015 Perşembe
DÖVİZ KURLARI
DövizAlışSatış
$ DOLAR2.92082.9325
€ EURO3.29583.309
ANKET

Erzurum'da Sekmen'i başarılı buluyormusunuz?

Sonuçları görüntüle

Loading ... Loading ...
PUAN DURUMU
BAĞLANTILAR
HABER ARŞİVİ