Mehmet Sekmen - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı
Erzurum Haber Gazetesi » Büyükşehir » Kültür-Sanat » Manşet » “Tarihi Erzurum Evleri” seferberliği
“Tarihi Erzurum Evleri” seferberliği
“Tarihi Erzurum Evleri” seferberliği

Şehir merkezinde sürdürdüğü gecekondu ıslah ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla tüm dikkatleri üzerinde toplayan Büyükşehir Belediyesi, Erzurum’un zengin tarihi birikimini dünya vizyonuna çıkarmaya hazırlanıyor. Yapı sanatı ve yöresel mimarisiyle şehrin kültürel ve tarihi dokusunu yansıtan Erzurum Evleri için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, tescilli taşınmazları tek tek satın almaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, “Şehrimizin kendini tarif edebilmesi ve zengin tarihi dokusu ve kültürel geçmişini tüm ihtişamıyla sergileyebilmesinin yolu Erzurum Evleri’nden geçiyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürünü, sosyokültürel yaşam biçimini ve Dadaşlık ruhunu sembolize eden Erzurum Evleri için oldukça önemli bir adım atıyor. Şehrin dört bir yanında bulunan ve yıkılmaya yüz tutan Erzurum Evleri’ni dünya vizyonuna çıkarmak için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, tescilli evleri önce satın alacak, ardından gerekli restorasyonu yaparak söz konusu taşınmaz kültür varlıklarını turizmin hizmetine sunacak.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, sahip olduğu tarihi yapılarıyla adeta açık hava müzesini andıran Erzurum’un, kültürel dokusuyla da ayrıcalık taşıdığını söyledi. Gerek yapı sanatı, gerekse yöresel mimarisiyle kentin kültürel ve tarihi dokusunu yansıtan Erzurum Evleri’nin, bu ayrıcalığın oluşmasındaki en büyük faktör olduğunu vurgulayan Başkan Küçükler, “Erzurum’un kendini, ruhunu ve kimliğini tarif edebilmesinin yolu kuşkusuz tarihi geçmişine ait izleri korumasından geçiyor. Bu izlerden bize göre en önemlisi de, Erzurum Evleri’dir” dedi.

“ERZURUM EVLERİ’Nİ SATIN ALARAK TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUMUZU TEŞHİR EDECEĞİZ”
Büyükşehir Belediyesi olarak, şehrin tarihi dokusunu korumak amacıyla oldukça değerli bir projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Küçükler, “Erzurum’daki tescilli taşınmaz kültür varlıklarını birer birer satın alacak, tarihi dokuyu yansıtan bu motiflerimizi diri ve canlı tutacağız. Tarihi ve kültürel mirasımız olan Erzurum Evleri’ni, modern yapılaşma ve betonlaşmaya kurban etmeyeceğiz. Çünkü bu mirasımız, Erzurum’un ve Erzurumlunun kimliğini temsil etmesi açısından çok ayrı bir yere ve öneme sahiptir” diye konuştu.

Sürdürülen proje çerçevesinde şu ana kadar çok sayıda Erzurum Evi’nin satın alındığı bilgisini veren Küçükler, Yeğenağa Mahallesi’nde ise, restore edilmiş Erzurum Evleri ile özel bir ‘Erzurum Sokağı’ oluşturulacağını dile getirdi. Küçükler, “Erzurum’un birçok semtinde Erzurum Evleri ile bezeli sokaklarımız mevcut. Bunların içerisinde Yeğenağa Mahallesi var ki, sıra sıra dizili Erzurum Evleri ile adeta göz kamaştırıyor. Projemiz dahilinde bu mahallemizde özel bir ‘Erzurum Sokağı’ oluşturarak, kültürümüzü ve tarihi dokumuzu layıkıyla teşhir edeceğiz” diye konuştu. Küçükler, çoğu metruk haldeki söz konusu tescilli yapıların sahiplerine çağrıda bulunarak, bu kültür hizmetine katkıda bulunmaları için Büyükşehir Belediyesi ile mutlaka irtibata geçmelerini istedi.
ERZURUM (İHA)

 

📆 19 Aralık 2011 Pazartesi 09:31   ·   💬 1 yorum   ·   4.212 kez okundu

““Tarihi Erzurum Evleri” seferberliği” için bir cevap

  1. Ayten Aydin diyor ki:

    Geleneksel mimarinin ruhunun, gunumuzdeki modernizmlesme gayretlerine kurban edilmeden gelecege tasinmasi bakimindan bu hizmetin buyuk bir katkisi olacagina inaniyorum ve destekliyorum.

Bir Cevap Yazın

HAVA DURUMU
Erzurum
-4 °C
YAZARLAR
Recep KAPUCU
29 Ekim 2015 Perşembe
DÖVİZ KURLARI
DövizAlışSatış
$ DOLAR2.9452.9568
€ EURO3.29843.3116
ANKET

Erzurum'da Sekmen'i başarılı buluyormusunuz?

Sonuçları görüntüle

Loading ... Loading ...
PUAN DURUMU
BAĞLANTILAR
HABER ARŞİVİ