Diyanet’ten güzel bir hizmet, Kur’an portalı yayında!
Diyanet’ten güzel bir hizmet, Kur’an portalı yayında!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan, Kur’an-ı Kerim hakkında geniş bir içeriğe sahip “Kur’an-ı Kerim Portalı”, http://kuran.diyanet.gov.tr adresinde…


Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası

SON DAKİKA
Erzurum'da Hava
PİYASALAR
“Tarihi Erzurum Evleri” seferberliği
“Tarihi Erzurum Evleri” seferberliği

Şehir merkezinde sürdürdüğü gecekondu ıslah ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla tüm dikkatleri üzerinde toplayan Büyükşehir Belediyesi, Erzurum’un zengin tarihi birikimini dünya vizyonuna çıkarmaya hazırlanıyor. Yapı sanatı ve yöresel mimarisiyle şehrin kültürel ve tarihi dokusunu yansıtan Erzurum Evleri için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, tescilli taşınmazları tek tek satın almaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, “Şehrimizin kendini tarif edebilmesi ve zengin tarihi dokusu ve kültürel geçmişini tüm ihtişamıyla sergileyebilmesinin yolu Erzurum Evleri’nden geçiyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürünü, sosyokültürel yaşam biçimini ve Dadaşlık ruhunu sembolize eden Erzurum Evleri için oldukça önemli bir adım atıyor. Şehrin dört bir yanında bulunan ve yıkılmaya yüz tutan Erzurum Evleri’ni dünya vizyonuna çıkarmak için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, tescilli evleri önce satın alacak, ardından gerekli restorasyonu yaparak söz konusu taşınmaz kültür varlıklarını turizmin hizmetine sunacak.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, sahip olduğu tarihi yapılarıyla adeta açık hava müzesini andıran Erzurum’un, kültürel dokusuyla da ayrıcalık taşıdığını söyledi. Gerek yapı sanatı, gerekse yöresel mimarisiyle kentin kültürel ve tarihi dokusunu yansıtan Erzurum Evleri’nin, bu ayrıcalığın oluşmasındaki en büyük faktör olduğunu vurgulayan Başkan Küçükler, “Erzurum’un kendini, ruhunu ve kimliğini tarif edebilmesinin yolu kuşkusuz tarihi geçmişine ait izleri korumasından geçiyor. Bu izlerden bize göre en önemlisi de, Erzurum Evleri’dir” dedi.

“ERZURUM EVLERİ’Nİ SATIN ALARAK TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUMUZU TEŞHİR EDECEĞİZ”
Büyükşehir Belediyesi olarak, şehrin tarihi dokusunu korumak amacıyla oldukça değerli bir projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Küçükler, “Erzurum’daki tescilli taşınmaz kültür varlıklarını birer birer satın alacak, tarihi dokuyu yansıtan bu motiflerimizi diri ve canlı tutacağız. Tarihi ve kültürel mirasımız olan Erzurum Evleri’ni, modern yapılaşma ve betonlaşmaya kurban etmeyeceğiz. Çünkü bu mirasımız, Erzurum’un ve Erzurumlunun kimliğini temsil etmesi açısından çok ayrı bir yere ve öneme sahiptir” diye konuştu.

Sürdürülen proje çerçevesinde şu ana kadar çok sayıda Erzurum Evi’nin satın alındığı bilgisini veren Küçükler, Yeğenağa Mahallesi’nde ise, restore edilmiş Erzurum Evleri ile özel bir ‘Erzurum Sokağı’ oluşturulacağını dile getirdi. Küçükler, “Erzurum’un birçok semtinde Erzurum Evleri ile bezeli sokaklarımız mevcut. Bunların içerisinde Yeğenağa Mahallesi var ki, sıra sıra dizili Erzurum Evleri ile adeta göz kamaştırıyor. Projemiz dahilinde bu mahallemizde özel bir ‘Erzurum Sokağı’ oluşturarak, kültürümüzü ve tarihi dokumuzu layıkıyla teşhir edeceğiz” diye konuştu. Küçükler, çoğu metruk haldeki söz konusu tescilli yapıların sahiplerine çağrıda bulunarak, bu kültür hizmetine katkıda bulunmaları için Büyükşehir Belediyesi ile mutlaka irtibata geçmelerini istedi.
ERZURUM (İHA)

 

Foto Galeri:
19 Aralık 2011 · 1 yorum
Bu habere 1 yorum yapılmış.
Ayten Aydin demiş ki:

Geleneksel mimarinin ruhunun, gunumuzdeki modernizmlesme gayretlerine kurban edilmeden gelecege tasinmasi bakimindan bu hizmetin buyuk bir katkisi olacagina inaniyorum ve destekliyorum.

Yorum yapİleti:

YENİ SAYI
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Sevda Güneş

Hak aramak
18 Nisan 2014 Cuma
Orhan BOZKURT

Takoz Necati!
07 Nisan 2014 Pazartesi
DUYURULAR
RÖPORTAJ
ANKET

Erzurum Vakıf ve Dernekleri Amacına Uygun Çalışıyor mu?

Sonuçları görüntüle

Loading ... Loading ...
GÖZE
ÇARPANLAR
EN ÇOK
OKUNANLAR
SON
YORUMLAR
ERZURUM HABER GAZETESİ ® +90 (216) 473 0 467
Cumhuriyet C. Yeğenoğlu İşhanı No: 2/12 Kartal 34860 İSTANBUL
Anasayfa · RSS · İstatistikler · Bize Ulaşın · Tübilmer
Copyright © 2008 - 2014
Sitemizdeki tüm haber, yazı ve resimlerin tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.