Mehmet Sekmen - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı
Erzurum Haber Gazetesi » Flaş » Genel » Palandöken » Toplum » Yakutiye » Cumhuriyet Bayramında, çocuklara Türk bayraklı balon
Cumhuriyet Bayramında, çocuklara Türk bayraklı balon
Cumhuriyet Bayramında, çocuklara Türk bayraklı balon

Yakutiye Belediyesi ve Yakutiye Kent Konseyi, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle okullarda Türk bayraklı balonlar dağıttı. Başkan Vekili Recep Aydın, Yakutiye Kent Konseyi Gençlik ve Çocuk Meclisi üyeleri ile birlikte Yakutiye İlçe sınırları içerisindeki okullara giderek balon dağıttılar. Cumhuriyetin kuruluşunun çocuklara iyi anlatılması gerektiğini belirten Başkan Vekili Recep Aydın, çocuk dimağlarına yerleştirilecek doğru bilgilerin gelecek için önemli olduğunu söyledi.

Palandöken İlköğretim Okulunda Türk bayraklı balon dağıtımına eşlik eden Yakutiye Başkan Vekili Recep Aydın, çocuklarla sohbet ederek yarının hangi bayram olduğunu sordu. Bazı öğrencilerin Kurban Bayramı cevaplarına, ‘O sonraki hafta şimdi hangi bayram’ sorusunu yeniledi. Balonun çocuklar için farklılık olduğunu belirten Başkan Vekili Recep Aydın, “Çocuğu sevindiren şeylerden biri de balon. Yakutiye Kent Konseyinin Gençlik ve Çocuk Meclisi üyeleriyle Cumhuriyet bayramı için böyle bir etkinlik düşündük. Hem çocukların gönlünü almak, aynı zamanda bayrak ve Cumhuriyet bilincine katkı düşüncesindeyiz. Keyifli bir etkinlikti diyebilirim” dedi.

Cumhuriyet’e giden yol

Samsun’dan başlayan yolculuk, Erzurum Kongresiyle hedefini belirlemiş, Vatanın bir ve bölünmezliğini perçinlemiş, ardından Cumhuriyete giden süreci belirlemiştir. 23 Nisan 1920’den beri Türkiye’yi idare eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, millî egemenlik esasına dayanıyordu. Bu, adı konulmamış bir cumhuriyet yönetimiydi. 20 Ocak 1921 tarihli anayasada “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” diyordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1 Kasım 1922’de aldığı tarihi kararında, saltanata son vermiştir Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1 Nisan 1923’te seçimlerin yenilenmesine karar vermiş ve yeni kurulan Meclis, Lozan’da elde edilen antlaşmayı onaylamıştır. Lozan Barış Antlaşması’nın kabulü ve 6 Ekim 1923’te Türk Ordusunun İstanbul’a girmesi ile Türk vatanının bütünlüğü gerçekleşmiş ve böylece bir devir kapanmış ve yeni bir devir açılmıştır.
29 Ekim günü Cumhuriyetin ilanını hedefleyen tasarıyı TBMM’de milletvekillerinin bilgisine sundu. Grupta cereyan eden uzun müzakereler sonunda, Cumhuriyetin ilanı kabul edildi. Parti Grubu’ndan sonra, Meclis toplanarak hazırlanan kanun tasarısını aynen kabul etti. “Yaşasın Cumhuriyet” sesleri arasında gece saat 20.30’da Cumhuriyet ilan edildi. Aynı gün, Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılarak, Gazi Mustafa Kemal Paşa oybirliğiyle yeni Türk Devletinin ilk Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

ERZURUM (İHA)

📆 28 Ekim 2011 Cuma 13:48   ·   💬 0 yorum   ·   1.982 kez okundu

Bir Cevap Yazın

HAVA DURUMU
Erzurum
-6 °C
YAZARLAR
Recep KAPUCU
29 Ekim 2015 Perşembe
DÖVİZ KURLARI
DövizAlışSatış
$ DOLAR2.92662.9384
€ EURO3.31313.3263
ANKET

Erzurum'da Sekmen'i başarılı buluyormusunuz?

Sonuçları görüntüle

Loading ... Loading ...
PUAN DURUMU
BAĞLANTILAR
HABER ARŞİVİ