Mehmet Sekmen - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı
Erzurum Haber Gazetesi » Ekonomi » Genel » Manşet » Toplum » Arınç : Türkiye güçlü ve büyük bir ülke
Arınç : Türkiye güçlü ve büyük bir ülke
Arınç : Türkiye güçlü ve büyük bir ülke


“Yunanistan’ın, 300 milyon dolar petrolden dolayı borcu var. İstemiyoruz, ne zaman eline para geçerse o zaman versin. Türkiye güçlü ve büyük bir ülke”
“Terör belası er ya da geç bitecek”
“HES’ler konusunda halkımızın verdiği tepkiyi anlayışla karşılıyoruz”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bir dönem memura maaş ödenebilmesi için tefecilerden para alan Türkiye, şimdi 5 milyar doları borç olarak veren devlet haline geldi” dedi. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin 2011 – 2012 yılı eğitim – öğretim açılışı ve TRT Prodüksiyon Merkezi’nin açılışına katılmak üzere bugün kente gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ziyaret ettiği Ak Parti il binasında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ın cenaze namazına katılacaklarından dolayı geziyi kısa tutmak durumunda kaldıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açılışına katıldıkları Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin 1957’den beri Türk eğitim hayatına önemli hizmetler yaptığını, binlerce genci yetiştirerek bürokraside, siyasette ve hayatta başarılı noktalara taşıdığını söyledi. Akşam uçağıyla kentten ayrılacaklarını aktaran Bülent Arınç, “En son Erzurum Kongresi’nin yıldönümünde 1.5 günlüğüne gelebilmiştim. Erzurum gönlümüzde, sevgisiyle yaşattığımız bir ilimizdir. Maddi ve manevi birçok zenginliği sahne olmuş, en güzel kültür örneklerinin yaşandığı ilimizdir.

Erzurumlular, bütün Türkiye’de sevilir, yiğitlikleri çalışkanlıklarıyla atanperverlikleriyle Erzurum’a her vesile ile gelmek isteriz. 1969’dan beri siyasetin içindeyim. 14 Ağustos 2001’de kurduğumuz Ak Parti, bu yıl 0’uncu yıldönümünü kutladı. 1999’da CHP parlamentoya girememişti, şükretmesi lazım. İçerde olsaydı dışarıda kalacaktı. 2011’de yüzde 50 ile her iki vatandaştan birinin oyunu alarak büyük bir başarıyı kazardık. 1960’da darbe oldu, 2 dönem Adalet Partisi iktidarı vardı. 65-69 da ve 80’de darbe oldu. ANAP iktidar oldu. Onun dışında hep koalisyon vardı. İktidarlar ilk seçimlerde aldığı oyu ikinci seçimlerde almıştı. İkinci dönemde partileri bölünmüş, iktidarı kaybetmişlerdir.

Bugün ANAP’ın tabelası bile almadı, DYP de aynı. Üç seçimde de tek başına iktidarda olan ve oylarını artırarak iktidarını devam ettiren başka bir örnek gösteremezsiniz. Avrupa’da da bu başarıyı sağlamış bir parti yok. Her seçimde oylarını artıran bir parti var. Bir karikatürde Başbakan Tayyip Bey, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’ye soruyor, ‘söyleyin hanginiz bana oy verdi?’ Her iki kişiden biri bizim partimize oy verdiğini göre, bu çok anlamlı bir karikatürdü” diye konuştu.

“HES’ler konusunda halkımızın içi rahat olsun”

Türkiye’nin enerjiyle ihtiyacı olduğunu, bu konuda dışa bağımlı olunamayacağını aktaran Arınç, “Dışa bağımlı olamayız. Aksi halde adeta başka yerlere teslim olmuş sayılırız. Enerjimiz yeterli olacak, su akar Türk bakar yok sudan yararlanmamız lazım. Bu da HES’lerdir. Bunu yaparken de çevreye ve insana duyarlı olmamız lazım. Tabiatı bozmamamız gerekir. HES’lere yönelik protestolarda vatandaşlarımız kardeşlerimiz yerden göğe haklıdır. Endişe etmesinler, biz önce vatandaşımızı, tabiatımızı, derelerimiziçaylarımızı düşünüyoruz. Çevre ve Orman Bakanımız geldi. Dilinin döndüğü kadar yapacağını anlattı, hala şöyle olsun böyle olmasın diyorlar. Hiç o kardeşlerimizin endişesi olmasın. Hükümetimiz bu konularda gerekli tedbirlerdi aldı. Bu derelerin, çayların enerjiye dönüşecek olması mahrumiyete yol açmayacak. Ne sudan ne sulamadan ne de tabiatın dengesini bozacağız. Sözümüz senettir, onun bunun tahrikleriyle, aldatmasıyla hiçbir kardeşimizin huzuru kaçmasın. Türkiye, enerjiyle kavuşacak derelerden, çaylardan bir yerine iki yerden hizmet bereket almış olacağız” diye konuştu.

“Yunanistan petrol borcunu eli rahatlayınca ödeyebilir”

Türk parasının değerlendiğini aktaran Arınç, “Enflasyon, yüzde 60’lardaydı şimdi tek rakamlarda. Artık ekonomik kriz yaşıyor muyuz? Bizden önceki hükümetlerin her biri soydu Türkiye fakirleşti. Türkiye ekonomisini hükümetimiz yönetiyor. Hükümet her alanda olduğu gibi ekonomide başarılı. Şu an dünyada global kriz var. Üç sene önce ABD’de başladı, uzak doğuya gitti. Hala bu sıkıntılar var Yunanistan maaş ödeyemiyor, borç istiyor borç veren yok. 1 trilyon dolar borcu olan ülke, işsizlik yüzde 20’lerin üstüne çıktı. İspanya, Fransa ve pek çok AB ülkesi kriz içinde. Türkiye onlara fark atıyor. Belçika’ya gittim. Büyüme hızları yüzde 2.8, Türkiye’nin ise yüzde 10.8. Allah’a hamdolsun maaşlar gününden önce ödeniyor. Maliye Bakanım bütçe fazlamız var, kasamız dolu, paramız var, milletten aldığımız millete ödeyeceğiz diyor. Allah nazardan saklasın. 2000’li yıllarda Türkiye bir gecede fakirleşti. 20 banka battı, 40 milyar milletin sırtına yüklendi. Tefecilerden para alınıyordu memura maaş ödeyebilsin iye. Ben şimdi 5 milyar doları borç olarak veren hükümetim. Yunanistan’ın, 300 milyon dolar petrolden dolayı borcu var. İstemiyoruz, ne zaman eline para geçerse o zaman ver diyoruz. Türkiye güçlü ve büyük bir ülke. Tarihteki şanına yakışır bir ülke. Bunu bize bu iktidar, AK Parti temin etti. Başımız dik, alnımız açık. Yabancı basına yemek verdim. Ajans temsilcileri bir tanesi, ‘çok güçlendiniz, bölgesel güç oldunuz. Bunun sonu nereye varacak’ dedi? Biz küresel bir güç olacağız. Ne eksiğimiz var, neyimizden üphe ediyorsunuz. Biz tarihten büyük bir mirası devraldık. Kırık dökük halimize bakmayın, milletini seven akıllı dirayetli hükümetler var” diye konuştu.

Bütün bu güzelliklere karşın ülkenin terör belasıyla karşı karşıya olduğunu ifade eden Arınç, “Her şey güzel. İşsizliği yüzde 9’a indirdik. Her şey güzel ama kalbimize kan damlatan hain şebeke, terörü azdırıyor. Dolayısıyla bütün bu konudaki sıkıntılarınızı bilen biri olarak söylüyorum; bu hükümetin terörle mücadelede başarılı olacağından emin olun. Elimizden gelenin 10 mislini yapıyoruz. Dış desteklerini kestik, çılgınlıklar yapıyorlar. İstihbaratı güçlendirdik ama ne yapalım ki nüfus 74 milyon. erkesin başına jandarma, polis koymak mümkün değil. O yüzden birkaç hain çıkabiliyor. Çok kalabalık sokakta bomba patlatabiliyorlar. Kendilerini de ortaya atıp topululuğu imha etmek için gayret ediyor. Yerli halkın giysisiyle onların içinde saklanarak askeri, polisi kızları hatta anneleri dünya yüzü görmemiş yavruları, anne karnında öldürebiliyorlar. Allah cezalarını versin. Uçaklarımız, insansız hava araçlarımızla ne gerekiyorsa kimin aklına ne geliyorsa yapıyoruz yapacağız. Bu belanın üstesinden eleceğiz. Yetimlerin gazilerin, yıkılmış hanelerin, evlerin acısını duymayacağız. Allan’ın izniyle cesaretle bu işin üstüne gidiyoruz” diye konuştu.

 

ERZURUM (İHA)

Etiketler: , ,
📆 08 Ekim 2011 Cumartesi 10:59   ·   💬 0 yorum   ·   1.528 kez okundu

Bir Cevap Yazın

HAVA DURUMU
Erzurum
-21 °C
YAZARLAR
Recep KAPUCU
29 Ekim 2015 Perşembe
DÖVİZ KURLARI
DövizAlışSatış
$ DOLAR2.92192.9336
€ EURO3.29163.3048
ANKET

Erzurum'da Sekmen'i başarılı buluyormusunuz?

Sonuçları görüntüle

Loading ... Loading ...
PUAN DURUMU
BAĞLANTILAR
HABER ARŞİVİ