İlhami Alaftargil vefat etti

Eklenme: 12 Eylül 2011, 12:53/ 4.422 kez okundu/
ilhami-alaftargil

Kayak Milli Takımı’nın başarılı sporcuları Atakan ve Arif kardeşlerin ve Kayak sporunun duayen babası İlhami Alaftargil yaşama veda etti

Bu gün sabah saatlerinde evinde geçirdiği ani kalp krizi sonucu yaşama veda eden Kars Spor Mağazasının sahibi İlhami Alaftargil(68) ani ölümü sevenlerini yasa boğdu. Alaftargil’in cenazesi 12 Eylül 2100 günü Gez Camiinde kılınacak öğlen namazının ardından toprağa verilecek.

‘ŞANSLI BİR BABAYIM’ DEMİŞTİ

Erzurum’da yarım yüzyıl önce çekilen Türkiye’nin ilk atlama kulesi fotoğrafı 4 oğlu da milli kayakçı olan İlhami Alaftargil’de bulunuyor. İlhami Alaftargil:”Ben çok şanslı bir babayım.Türkiye’de iki çocuğunu birden hem de kayakta iki ayrı olimpiyatta yarıştıran tek kişiyim.Atakan Alaftargil Salt Lake’teki, Arif Alaftargil de Nagano’daki Kış Olimpiyatı’nda ülkemizi temsil etti. Diğer iki oğul Selami ve Selim de iyi kayakçı….”demişti….

Hayatını kayak sporuna adayan İlhami Alaftargil’in büyük oğlu, Arif 1998’deki Kış Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil etmişti. Küçük oğul Atakan ise bu ay içinde Amerika’da yapılacak olimpiyat oyunlarında Türkiye adına yarışmıştı…
ALAFTARGİL’İN SPORCU ÇOCUKLARI
Erzurumlu İlhami Alaftargil dünyadaki en şanlı babalardan biri. İki oğlu da kayak milli takımında yer alan İlhami Alaftargil’in büyük oğlu Arif Alaftargil, 1998’de Türkiye’yi Nagano Kış Olimpiyat Oyunları’nda tek başına yarışarak temsil etti ve Japonya’da ay yıldızlı bayrağımızı taşıyan sporcu oldu. Kendisi de aynı zamanda kayakçı olan baba Alaftargil’in diğer ufak oğlu Atakan Alaftargil ise ülkemizi ABD’nin Salt Lake City şehrinde 8–24 Şubat tarihlerinde yapılacak 19. Kış Olimpiyat Oyunları’nda temsil edecek.
Salt Lake City’de Alp disiplininde yarışacak tek sporucumuz olan Atakan Alaftargil, ağabeyi Arif Alaftargil’den daha iyi bir derece yapacağını iddia aderek, “Ağabeyim Nagano 98’de 29. olmuştu.

Benim hedefim ise ilk 20–23 arasına girmek.” dedi. 26 yaşındaki milli kayakçı hazırlık dönemini en iyi şekilde değerlendirdiğini ve hazır olduğunu belirterek, “ Daha önce Üniversiteler Olimpiyatları’na katılarak bir tecrübe kazandım. Yaptığımız yurtdışı kampları sonrasında da çıtamı yükselttim. Amerika’dan yüzümün akıyla döneceğim.” diye konuştu. Kayak sporuna babasının teşviğiyle başladığına dikkat çeken Atakan Alaftargil, “Erzurum’un bir kış şehri oluşu ve Palandöken gibi güzel bir pistin olması benim için hep bir avantaj oldu. 16 yıl aralıksız Türkiye şampiyonu oldum. Aynı zamanda kayak öğretmeniyim.” diyerek sözlerini tamamladı.

Cem Bakırcı

2 Yorum

  1. turgay kücük

    12 Eylül 2011 at 15:27

    ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN YAKINLARINA ALLAH SABIRVERSİN

  2. ahmet çiçekay

    13 Eylül 2011 at 20:39

    rabbim rahmet eylesin…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir