Mehmet Sekmen - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı
Erzurum Haber Gazetesi » Manşet » Yakutiye » Yakutiye’de gecekondu yıkımları start aldı
Yakutiye’de gecekondu yıkımları start aldı
Yakutiye’de gecekondu yıkımları start aldı

Erzurum merkez Yakutiye İlçe Belediyesi’nce kentsel dönüşüm projesi kapsamında bugün Hacıcuma ve Taşmescit Mahallelerinde 5 bin 448 metre alan kamulaştırılarak gecekondu evlerinin yıkımına başlandı. Olaysız yıkımda yıkılan binaların enkazından can tehlikesine aldırış etmeden kışlık yakacak için odun toplamaya çalışan kadın ve çocuklar tehlikeye davetiye çıkardı.
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut nezaretinde bugün Hacıcuma ve Taşmescit Mahallelerinde yıkımlara start verildi. Güvenlik şeridi çekilerek zabıta görevlilerinin çevre güvenliğini sağlamalarıyla birlikte iş makinalarıyla harabe görünümle gecekondu evleri birer birer yıkıldı. Yıkım gerçekleştirilen binalardan geriye kalan enkaza ise mahalle sakinleri hücum etti. Can tehlikesine aldırış etmeden enkazdan odun toplamaya çalışan vatandaşlar görevli ekipler tarafından uyarılmalarına rağmen bildiklerini okumaya devam etti.
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, güvenlik tedbiri almalarına rağmen vatandaşların kışlık yakacak odun toplamak için adeta yıkım alanında talandan mal kaçırırcasına davrandıklarını ifade ederek, bu konuda daha hassasiyetli davranılması gerektiğini belirtti.

YAKUTİYE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM START ALDI
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Erzurum’daki çirkin görüntüye son vermek için kentsel dönüşüm projesine start verdiklerini ifade ederek Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projesi, Hacı Cuma ve Hasani Basri Kentsel Tasarım Projeleri kapsamında başlatılan kamulaştırma çalışmalarının ilk ayında şehir ekonomisine 9 milyon lira sıcak para girişi sağlandığını belirtti. Korkut, Erzurum açısından en önemli sorunun eski evlerle çevrili mahalleler ve gecekondu olduğunu belirterek, “Erzurum’un merkezini oluşturan
Yakutiye İlçe sınırları içerisinde gecekondu ve virane durumda olan eski yapıların sayısı 15 bini buluyor. Bu bir şehir için çok büyük bir rakam. Bu manzaranın önemli bir bölümünün şehir merkezinde olması ise ayrı bir sorun. Biz bu görüntülerin değişmesi için önemli adımlar attık. Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projemiz ile Kale, Tabyalar ve Çifte Minareler ile Üç Kümbetleri buluşturabileceğiz. Hacıcuma mahallesi ise Erzurum’un tarihi semtlerinden biri. Hacıcuma Kentsel Tasarım Projemiz merkeze büyük canlılık ve güzel bir imaj verecek. Hasanibasri Kentsel Dönüşüm Projemiz ise Hasanibasri, Mehdiefendi ve Habipefendi Mahallelerindeki gecekondu ve virane görüntüleri değiştirecek. Bu üç projenin Erzurum’un ufkunu değiştireceğine inanıyorum” dedi.
Ali Korkut, üç bölgede de kamulaştırma çalışmalarının hızlı bir şekilde yürüdüğünü ifade ederek, “Üç ayrı bölge için üç ayrı ekip oluşturduk. Hızlı bir şekilde kamulaştırma çalışmalarını sürdürüyoruz. Amacımız yaz dönemi üç projenin de daha ileri aşamaya gelmesini sağlamak. Şu ana kadar hak sahiplerine 9 milyon lira ödeme yapıldı. Erzurum ekonomisi için çok önemli bir meblağ. Daha önemlisi para girdisi önümüzdeki aylarda da devam edecek. Diğer bir ifadeyle Yakutiye Belediyesi, şehri yalnızca estetik
olarak güzelleştirmiyor, maddi katkısıyla da insanların yüzünü güldürüyor” şeklinde konuştu.
Kamulaştırma için Yakutiye Belediyesi Üç Kümbetler Cazibe Merkezi ilan edilen bölgede 55 parselde kamulaştırmayı tamamlarken, hak sahiplerine 4 milyon 245 bin lira ödeme yaptı. Hacıcuma Kentsel Tasarım Projesi kapsamındaki bölgede ise Hacıcuma ve Taşmescit Mahallelerinde 5 bin 448 metre alan kamulaştırılırken, hak sahiplerine 2 milyon 288 bin lira ödene yapıldı. Diğer bir proje Hasanibasri Kentsel Dönüşüm alanı içerisinde (Mehdiefendi ve Habipefendi mahalleleri) kapsayan gecekondu bölgesinde 14 bin 35 m2
alan kamulaştırıldı. Tapulu ve tahsisli gecekonduların yer aldığı bölgede 127 hak sahibine 1 milyon 638 bin lira ödeme yapıldı.

 

ERZURUM (İHA)

📆 04 Mayıs 2011 Çarşamba 13:03   ·   💬 0 yorum   ·   3.359 kez okundu

Bir Cevap Yazın

HAVA DURUMU
Erzurum
-17 °C
YAZARLAR
Recep KAPUCU
29 Ekim 2015 Perşembe
DÖVİZ KURLARI
DövizAlışSatış
$ DOLAR2.92082.9325
€ EURO3.29583.309
ANKET

Erzurum'da Sekmen'i başarılı buluyormusunuz?

Sonuçları görüntüle

Loading ... Loading ...
PUAN DURUMU
BAĞLANTILAR
HABER ARŞİVİ