Diyanet’ten güzel bir hizmet, Kur’an portalı yayında!
Diyanet’ten güzel bir hizmet, Kur’an portalı yayında!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan, Kur’an-ı Kerim hakkında geniş bir içeriğe sahip “Kur’an-ı Kerim Portalı”, http://kuran.diyanet.gov.tr adresinde…


Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası

SON DAKİKA
Erzurum'da Hava
PİYASALAR
Akgün’e “Nejat Yazıcıoğlu İşçi Sağlığı Araştırma Ödülü” verildi
Akgün’e “Nejat Yazıcıoğlu İşçi Sağlığı Araştırma Ödülü” verildi

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Akgün kot eksilten atölyelerde işçilerin üzerinde yaptığı ve önemli bulgular elde ettiği çalışması nedeniyle “Nejat Yazıcıoğlu İşçi Sağlığı Araştırma Ödülü”ne layık görüldü.
Kot kumlama işinde çalışan işçiler üzerinde yapılan çalışmada, işçilerin, kotların eksiltilmesi sırasında kullanılan silikoza maruz kaldıkları ve ciddi sağlık sorunlarıyla yüz yüze oldukları saptandı.
Doç. Dr. Metin Akgün’ün çalışması “European Respiratory Journal” dergisinde `Eski Kot Kumlama İşçilerinde Silikoz Epidemisi` adıyla yayınlandı ve ilgi çekti.
Akgün, çalışması nedeniyle İstanbul Tabip Odası tarafından “Nejat Yazıcıoğlu İşçi Sağlığı Araştırma Ödülü”ne layık görüldü. Akgün, düzenlenen törenle ödülünü oda yetkililerinden aldı.
ÇALIŞMA ÖNEMLİ BİR SORUNA IŞIK TUTUYOR
Doç. Dr. Metin Akgün çalışmasında ortaya çıkan sonuçları şöyle özetledi: Kot kumlamacılığına bağlı silikoz yeni bir silikoz nedeni olarak ülkemizde belirlenmiş bir sorundur. Kot kumlama işi yapan genç yaştaki olgularda silikoz belirlenmiş olması nedeniyle, kot kumlama işinde çalışmış işçilerde silikoz sıklığını ve risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık.
Çalışmaya 157 işçi alındı. Anket ve görüşme yoluyla demografik özellikler ve çalışma koşulları hakkında bilgi alındı. Hastaların solunum fonksiyon testleri ve ILO sınıflamasına göre akciğer grafileri değerlendirildi.
Tamamı erkek olan işçilerin ortalama yaşı 23 (15-44 yaş) idi. Ortalama 36 ay (1-120 ay) çalışmışlardı ve ortalama çalışmaya başlama yaşları 17 (10-38 yaş) idi. Çoğunda solunumsal şikayetler vardı (yüzde 83). En sık görülen semptomlar dispne (yüzde52) ve göğüs ağrısı (yüzde 46) idi.
Radyolojik olarak değerlendirme yapılabilen 145 olgunun 77’sinde (yüzde 53) silikoz (ILO skoruna göre 1/0 veya üstü küçük opasite olan) belirlendi. Silikozlu olgularda solunum fonksiyon testleri daha kötü idi. Silikoz gelişimi riski işyerinde usta olarak çalışma, maruziyet süresi ve çalışılan işyeri sayısı ile korele idi.
Bu tür işyerlerinde çalışanlarda yüksek silikoz prevalansı göz önüne alındığında, biran önce etkin önlemler alınmaz ise gelecekte daha ciddi boyutlarda problemlerle karşılaşabiliriz.

ERZURUM (İHA)

Foto Galeri:
13 Nisan 2011 · 0 yorum
Yorum yapİleti:

YENİ SAYI
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Mehmet Şener

Sekmen’e dair
16 Nisan 2014 Çarşamba
Orhan BOZKURT

Takoz Necati!
07 Nisan 2014 Pazartesi
DUYURULAR
RÖPORTAJ
ANKET

Erzurum Vakıf ve Dernekleri Amacına Uygun Çalışıyor mu?

Sonuçları görüntüle

Loading ... Loading ...
ERZURUM HABER GAZETESİ ® +90 (216) 473 0 467
Cumhuriyet C. Yeğenoğlu İşhanı No: 2/12 Kartal 34860 İSTANBUL
Anasayfa · RSS · İstatistikler · Bize Ulaşın · Tübilmer
Copyright © 2008 - 2014
Sitemizdeki tüm haber, yazı ve resimlerin tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.