Mehmet Sekmen - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı
Erzurum Haber Gazetesi » Flaş » Toplum » Üç Kümbetler cazibe merkezi haline gelecek
Üç Kümbetler cazibe merkezi haline gelecek
Üç Kümbetler cazibe merkezi haline gelecek

Erzurum’un geleceği için kurtuluş projesi…

Yakutiye Belediyesi’nin Üç Kümbetler Cazibe Merkezi ile Hacı Cuma ve Hasani Basri Kentsel Tasarım Projeleri kapsamında başlattığı kamulaştırma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Belediye daha ilk ayda hak sahiplerine 9 milyon lira sıcak para dağıttı.

Belediye Başkanı Ali Korkut, şehir ekonomisine önemli oranda canlılık getirdiklerini belirterek, yıl içerisinde sürekli bir girdinin devam edeceğini söyledi. Yakutiye Belediyesi’nin Erzurum’un geleceğine belirleyecek üç büyük projesi şehir ekonomisine yaptığı sıcak para girişiyle de etkili oluyor. Erzurum’un çehresini değiştirecek Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projesi, Hacıcuma Kentsel Tasarım ve Hasanibasri Kentsel Dönüşüm Projeleri için başlatılan kamulaştırma çalışmalarında 1 aydan daha az bir sürede hak sahiplerine 9 milyon lira ödeme yapıldı. Sıcak para girişinin Erzurum ekonomisinde önemli ölçüde etkili olacağını belirten Ali Korkut, yaptıkları çalışmalarla Erzurum’un geleceğini kurtarmayı hedeflediklerini belirtti.

ERZURUM’U KURTARACAK PROJELER İLERLİYOR

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Erzurum açısından en önemli sorunun eski evlerle çevrili mahalleler ve gecekondu olduğunu belirterek “Erzurum’un merkezini oluşturan Yakutiye İlçe sınırları içerisinde gecekondu ve virane durumda olan eski yapıların sayısı 15 bini buluyor. Bu bir şehir için çok büyük bir rakam. Bu manzaranın önemli bir bölümünün şehir merkezinde olması ise ayrı bir sorun.

Biz bu görüntülerin değişmesi için önemli adımlar attık. Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projemiz ile Kale, Tabyalar ve Çifte Minareler ile Üç Kümbetleri buluşturabileceğiz. Hacıcuma mahallesi ise Erzurum’un tarihi semtlerinden biri. Hacıcuma Kentsel Tasarım Projemiz merkeze büyük canlılık ve güzel bir imaj verecek. Hasanibasri Kentsel Dönüşüm Projemiz ise Hasanibasri, Mehdiefendi ve Habipefendi mahallelerindeki gecekondu ve virane görüntüleri değiştirecek. Bu üç projenin Erzurum’un ufkunu değiştireceğine inanıyorum” dedi.

İLK AYDA EKONOMİYE 9 MİLYON

Ali Korkut, üç bölgede de kamulaştırma çalışmalarının hızlı bir şekilde yürüdüğünü ifade ederek “Üç ayrı bölge için üç ayrı ekip oluşturduk. Hızlı bir şekilde kamulaştırma çalışmalarını sürdürüyoruz. Amacımız yaz dönemi üç projenin de daha ileri aşamaya gelmesini sağlamak. Şuana kadar hak sahiplerine 9 milyon lira ödeme yapıldı. Erzurum ekonomisi için çok önemli bir meblağ. Daha önemlisi para girdisi önümüzdeki aylarda da devam edecek. Diğer bir ifadeyle Yakutiye Belediyesi, şehri yalnızca estetik olarak güzelleştirmiyor, maddi katkısıyla da insanların yüzünü güldürüyor” şeklinde konuştu.

Kamulaştırma için Yakutiye Belediyesi Üç Kümbetler Cazibe Merkezi ilan edilen bölgede 55 parselde kamulaştırmayı tamamlarken, hak sahiplerine 4 milyon 245 bin lira ödeme yaptı. Hacıcuma Kentsel Tasarım Projesi kapsamındaki bölgede ise Hacıcuma ve Taşmescit mahallelerinde 5 bin 448 metre alan kamulaştırılırken, hak sahiplerine 2 milyon 288 bin lira ödene yapıldı. Diğer bir proje Hasanibasri Kentsel Dönüşüm alanı içerisinde (Mehdiefendi ve Habipefendi mahalleleri) kapsayan gecekondu bölgesinde 14 bin 35 m2 alan kamulaştırıldı. Tapulu ve tahsisli gecekonduların yer aldığı bölgede 127 hak sahibine 1 milyon 638 bin lira ödeme yapıldı.

Palandöken Haber Merkezi

📆 08 Nisan 2011 Cuma 13:45   ·   💬 1 yorum   ·   3.396 kez okundu

“Üç Kümbetler cazibe merkezi haline gelecek” için bir cevap

  1. ayse diyor ki:

    uc kumbetlerde yapılcak evler varmı tokıye aıtmı yoksa kooparatıfmı bılgı

Bir Cevap Yazın

HAVA DURUMU
Erzurum
-13 °C
YAZARLAR
Recep KAPUCU
29 Ekim 2015 Perşembe
DÖVİZ KURLARI
DövizAlışSatış
$ DOLAR2.92662.9384
€ EURO3.31313.3263
ANKET

Erzurum'da Sekmen'i başarılı buluyormusunuz?

Sonuçları görüntüle

Loading ... Loading ...
PUAN DURUMU
BAĞLANTILAR
HABER ARŞİVİ