Başaran, refendumu değerlendirdi

Eklenme: 30 Ağustos 2010, 01:31/ 4.351 kez okundu/
enver-ba

Ak Parti Aşkale Kurucu Başkanı Enver Başaran’dan Refendum Değerlendirmesi.

Aşkale Ak Parti kurucu Başkanı Enver Başaran Gazetemize yaptığı anlamlı ziyarette 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan 12 Eylül Referandum değerlendirmesi yaptı.

Enver Başaran; Türkiye 12 Eylül’de tarihi bir karar için sandığa gidiyor. Referandumda oylanacak maddeler memurlardan iş adamlarına yaş mağdurlarından engellilere Yüksek Yargı mensuplarından emeklilere hemen hemen herkesi ilgilendiren önemli değişiklikler getiriyor. Bu değişikliklerin en önemli tarafı özgürlüklerin çıtasını yükseltmesidir. Silahlı Müdahale sonrası oluşturulan 1982 Anayasası elbette o günün konjuktunel ortamında hazırlanmış bir anayasadır. İnsan hak ve hürriyetlerini sınırlayan topluma potansiyel suçlu gözüyle bakan bireyi koruyan değil devleti bireye karşı koruyan bir mantıkla yapılmış Anayasa karşımızda duruyor. Bu Anayasa metninin bir çok maddesi geçtiğimiz dönemde 1987-2001 tarihleri arasında değiştirildi. Her değişiklilik bir ihtiyaçtan doğmakta. Topluma dar gelen yasalar yine toplum ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilmektedir.

            Anayasa değişikliklerinin Mecliste mutabakatla çıkarılması en isabetli yoldur. Mecliste çeşitli partilere mensup Milletvekilleri bulunmaktadır. Bu Milletvekillerimiz konusunda kendi bulunduğu yerden bakıyor konulara. Toplumun en fazla faydasına olabilecek fikir ve düşüncelerini bu istişarelere katmaktadırlar. Bu Anayasa değişikliğinde fikirlerin olgunlaşmasına ve tüm düşüncelerin Anayasa metninde kendini bulabilmesine olanak sağlamaktadır.

            Ancak Anayasa değişikliklerini baştan beri takip etmekteyim. İktidarın üzerinde tartışılmak üzere getirdiği taslağın görüşmelerine muhalefet partileri yumruklarını sıkarak karşılık verdiler. Muhalefet partileri istişareye açık bir tavır göstermiş olsaydı hem Anayasa değişiklikleri toplumsal mutabakat yanında Mecliste bulunan partililerin mutabakatı ile çıkarılır referanduma ihtiyaç duyulmazdı.

Anlaşılması çok güç bir tavırla muhalefet partileri ne Anayasa değişikliklerini müzakere etmiş. Nede yeni teklifler sunmuşlardır.

            Şimdi Halk yapılan Anayasa değişikliklerini tek tek incelemekte. Milletin aleyhine bir durum tespit edememektedir. Tüm değişiklikler Demokrasi standartlarımızın yükselmesine ve daha özgür daha güvenli bir TÜRKİYE vaat etmektedir.

Şimdi Halk soruyor hayır diyen muhalefet partilerine; Neye hayır diyelim teba olmaktan vatandaş olmaya mı ?  Hayır diyelim. Dokunulamaz kurumlarımızın yargı denetimine açılmasına mı  ? Hayır diyelim. Kişisel verilerin korunmasına ve fişlenmenin ortadan kalkmasına yaş kararlarıyla sorgusuz sualsiz Ordudan atılan Subaylarımızın Hukuk yolunun açılmasına mı?  Hayır diyelim. Bu liste uzadıkça uzuyor ve bütün bu pozitif yasa değişikliklerine hayır dememiz mümkün değil. Biz Halk olarak bütün bu Anayasa değişikliklerini tek tek inceledik ve hepsinin lehimize olduğunu gördük. Onun için bu Anayasa değişikliğine 12 Eylül’de kocaman bir EVET diyor vatandaş.

            Bendenizde tüm Türkiye’ye sesleniyorum diyorum ki ;

Siyasi partiler programları ile iktidara geldiği zamanda icraatlarıyla bir birleriyle yarışır. Ey muhalefet doğrulara muhalefet etmekle bu Milletin sevgisini ve ilgisini kazanacağını düşünüyorsan yanılıyorsun. Bu şekilde sevgi bu şekilde ilgi kazanılmaz doğrulara yanlış demeyle bir yerlere gelinmez. Bu boş Hayır inadından bir an önce vazgeçin. Vazgeçmiyorsanız da en azından sessiz kalmayı tercih edin. Bu Milletin % 65-70 ‘i Bu Anayasa değişikliğine EVET diyecektir. Kendinizi ve size gönül verenler mahcup etmeyin.2011 yılında yapılacak olan genel seçimlerde İktidarda olan partinin yanlışlarını icraatlarındaki eksiklikleri eleştirin ve milletten oy isteyin. O zaman sizi anlayışla karşılayacaklarından eminim. İnanıyorum ki sizinde vicdanlarınız bu Oylamada evet diyor. Siz gelin yanlış hesaptan bir an önce dönün ve vicdanınızın sesine kulak verin. Aksi takdirde yarın muhalefette yapacağınız haklı eleştirilerde dikkate alınmayacaktır.

Güçlü ve aydınlık bir Türkiye için   12 Eylül’de EVET diye konuşan Başaran 12 Eylül Oylamasında yine kazanan Millet olacak bizler olacağız ve bu Ülkeye gerçekten gönül veren Ülke sevdalıları olacaktır dedi.

Yorum

  1. eser

    31 Ağustos 2010 at 13:03

    kocaman bir tşkr ler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir